20 Şubat 2015 Cuma

Gezegenlerin renk analizleri

     Gezegenlerin renklerinden analiz yapmak Newton'un beyaz ışığı bir prizmadan geçirerek ışığı tayflarına ayırmasına kadar dayanır. Bu bağlamda insan gözünün algılayabileceği dalga boyu 400-700 nm arasındadır ve bu aralığa görünür bölge denmektedir. Aşağıda gösterileceği üzere mor renkten başlayarak kırmızı renge kadar giden bir spektrum vardır. Mor renk yüksek enerji, düşük dalga boyuna sahipken kırmızı ise düşük enerji, büyük dalga boyuna sahiptir. 
     Her elementin kendine özgü soğurduğu bir tayfı vardır ve bu özellik gezegenlerin analizlerinin yapılmasında ana faktörü oluşturmaktadır. Bir teleskop aracılığı gezegen gözlenirse görülen renge göre analiz yapılır. Böylece gezegenin atmosferinin hangi elementlerden oluştuğu belirlenebilir.
Buna örnek olarak Mars verilebilir. Mars kırmızı gözükmektedir. Bunun nedeni yüzeyinde ve atmosferinde bulunan demir oksit bileşiklerinden kaynaklanır. Aşağıdaki resimlerde soldaki Dünya'da bulunan demir oksit kayaçlarını gösterirken sağ taraftaki ise NASA'nın Mars'a gönderdiği Curiosity kaşif robotu tarafından çekilmiş görüntüdür.

                   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz alınmıştır. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.