28 Şubat 2015 Cumartesi

3 boyutlu çatlak analizi

Manchester Üniversitesinden bir grup araştımacı, National Institue of Apllied Sciences(INSA) ve ESRF paslanmaz çelikteki çatlak büyümesinin etkileşimini 3B olarak numuneyi tahribata uğratmadan ortaya çıkardı.

Bilim adamları çatlağın taneler arasında nasıl hareket ettiğini üzerinde çalışmalar yaptı. Bu deneysel 3B tane haritalandırma tekniği ilk defa kullanıldı ve ilk sonuçlar Journal Science'da yayımlandı.

Çatlak çekme, basma gerilmeleri ve çevresel korozif etkilerin birleşmesi nedeniyle zayıf tane sınırlarında meydana gelebilmektedir. Bu tarz çatlaklar kritik hataları temsil eder. Güç jenaratörlerinde tane sınırları ısıl işlem veya nükleer santrallerde nötron ışınımı sırasında sırasında hassas hale gelebilir.


Mühendislikte kullanılan birçok metal küçük kristallerinden veya tanelerden oluşmaktadır. Bilim insanları 0.4 mm çapındaki paslanmaz çelik kablonun tane bölümlerinin 3B haritasını yapmak için Fraction Contrast Tomography adındaki yeni tekniği kullandı. Bundan sonraki deneysel adım ise korozif sıvı içeren ortamda ve yüklenme altında oluşavak mikro çatlakları incelemek. Çatlak büyümesi sırasında, 3B tomografik tarama(her 30 dk.da) yapılarak çatlağın ilerleyişi hakkında bilgi edinilmeye çalışılacak.

Çatlaklar taneler arasından ilerler -3B haritalandırdığımız-. Bu sonuçlar bizlere çatlak ilerlemesi ve özel bağların çatlak ilerlemesine karşı direnci hakkında bilgi verecektir. Diyor Science'da ki makalenin yazarı Andrew King. "Bazı dirençli bağlar bizim beklediklerimiz değildi."

Özel, çatlağa karşı dirençli bu bağlar metaluji endüstrisinin önemli bir anahtarı olabilir. Malzemeler bu tip bağlardan bulundurmakta ve ayrıca bu tip kırıklara karşı daha fazla direnç sağlamaktalar. Bu çalışmalar bilim insanlarına hangi tip bağ yapılarının en iyi mazlemelerde performans göstereceğini anlamasını sağlayacaktır. Örneğin metalurjide ve diğer sektörlerde daha güvenli ve daha etkili güç üniteleri, daha hafif alaşımlar gibi.
Kaynak:Link

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz alınmıştır. Onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.